fbpx
-6 C
Skopje

Harley-Davidson лансира електричен мотоцикл догодина

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Американската компанија Harley-Davidson потврди дека во рамките на следните 18 месеци ќе го претстави серискиот електрични мотоцикл

Проектот носи име LiveWire и со него компанијата сака да се етаблира како лидер меѓу електричните изведби на две тркала.
Прототипот на електричниот мотор на Американците – нејкид бајкот LiveWire беше претставен во 2014 година, а погонот му е доверен на електромотор со моќност од 75 КС, кој црпи енергија од батерија со капацитет 7 kWh. Забрзувањето на LiveWire од 0 до 96 km/h e за 4 секунди, а максималната брзина е 160 km/h. Автономијата со едно полнење е 80 километри, што секако ќе биде променето за сериската верзија. Се претпоставува дека ќе порасне барем двојно.

„Целта на компанијата е да го лансира својот прв електричен мотор за 18 месеци. Со ова најавуваме дека планираме да инвестираме поагресивно, за да бидеме лидер во воведувањето на електричните технологии кај мотоциклите и да инспирираме нови кориснички групи.

Пазарот на електрични мотоцикли од ден на ден се засилува, но ние веруваме дека луксузните електричните мотоцикли на Harley-Davidson ќе помогнат да ја засилиме возбудата и интересот кон нив на глобално ниво”, коментира Мет Леватич, претседател и извршен директор на Harley-Davidson. „Проширувањето на нашите способности и посветеност во областа на електрификација, расте се повеќе и повеќе”.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -