fbpx
5 C
Skopje

Хаваријата на ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Еден од клучните фактори во почетокот на разрешувањето на најголемата општествена криза од осамостојувањето на Репбулика Македонија, беше вклучувањето на политичките сили од десната опција во промената на власта којашто беше доминирана од декларираната за десна партија, ВМРО-ДПМНЕ. За да се разбере ова навидум противречно поведение на десните политички сили, треба да се согледа подлабоко изворот на кризата и ризиците со коишто бевме соочени. За тоа е потребно да се тргне од почетоците на партијата којашто од на почетокот главната моторна сила осамостојувањето ја доведе земјата до ризик од пропаѓање. Кревањето на ВМРО-ДПМНЕ беше долготраен и макотрпен процес. Иако на почетокот тргна со голем залет, со мотивирано членство и харизматичен лидер, тоа не беше доволно за да стане главна политичка сила. Со тогаш постоечките капацитети не можеше да му парира на СДСМ, наследничката на владејчката партија од претходниот систем. Наспроти политичката моќ на СДСМ и контролата од неа врз институциите како и влијанието врз изборните процеси, ВМРО-ДПМНЕ се најде во 1994 година пред ризик од огромно назадување. Прашањето за парлментарните избори од 1994 бара посебна опсервација и овде воопшто нема да биде допрено.

Наредниот период, до изборите 1998 година беше период на интензивно зајакнување на капацитетите, како од програмски така и од организациски аспект. Од програмски аспект беа направени огромни чекори за доближување до правците на движење на модерната европска десница. Од организациски аспект беа формирани ефикасни структури за работа на теренот и за организација на работата во целина, главно преку аналитичкиот центар на партијата и единиците на теренот.

Врз основа на така зајакнатите капацитети, во 1998 година за првпат партијата дојде на власт, наспроти огромните тешкотии и кочници во општествениот систем коишто не ја прифаќаа. И наспроти многуте изјави од типот дека таа власт ќе трае само неколку месеци, се одржа практично цел мандат. Нормалното довршување на мандатот, после сите турбуленции, беше прекинато со конфликтот од 2001 година. Прашањето за монтираниот конфликт, во социолошката литература познат како „речиси војна“, којшто ја поткопа тогашната власт и ја урна партијата, заслужува посебно внимание. Сепак, иако е поврзан со оваа тема, излегува далеку од контекстот и бара многу поширока елаборција што не може овде да биде направено.

На крајот од тој период, после сите удари, ВМРО-ДПМНЕ остана голема политичка сила со капацитет да дејствува и на теренот како политичка организација и во институциите со обезбедување на професионални кадри.

Пресвртот што настана со изборите за нов партиски лидер во 2003 година, за коишто сега има конкретни сведоштва дека се случиле по насилен пат, ја промени од корен судбината на партијата. Од партија којашто ја имаше како врвна вредност слободата, се претвори во заробена партија, што понатаму ни донесе и заробена држава. Последниве неколку години поради тоа, сите напори на општеството и меѓународната заедница се насочени кон спрвување со таа ужасно лоша состојба.

Состојбата во партијата ВМРО-ДПМНЕ може да се спореди со хаварија на атомска централа. Моќната машинерија што дошла во рацете на неодоговорни поединци беше злоупоутребена и излезе надвор од нормалниот режим на работа. Од мотор на развитокот, се претвори во бомба што само што не експлодирала, загрозувајќи ја целата земја, но заканувајќи се со штети и пошироко.

Во таквата состојба, обврската на секој одговорен поединец беше да се запре натамошниот развој на хаваријата, како кога тоа се случува со атомските централи. Штетата од тоа запирање е голема, но незапирањето беше во тек да донесе немерени штети на Македонија. Оттука, мора да им се оддде големо признание на сите оние што помогна да не се развие хаваријата до невидени размери.

 

Пишува: Проф. Д-р Ненад Новковски

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -