fbpx
4 C
Skopje

Херој на денот: Студент прави специјални маски за луѓе кои се глувонеми или имаат проблеми со слухот (Фото)

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Паметен студент од Кентаки дизајнира и шие маски за лицата кои се глувонеми или имаат проблеми со слухот.

Ешли Лоуренс кој партиципира во високото образование за глуви и лица со оштетен слух на Универзитетот во Кентаки, почнал да приметува колку луѓе изработуваат маски во оваа кризна состојба во која се наоѓа целиот свет, но не забележала никој да изработува посебни маски за лицата со оштетен слух или за лицата кои се глувонеми.

Поради таа причина, Ешли се одлучила да ја преземе работата во свои раце и почнала најпрвин да ги дизајнира а потоа и да ги шие маските.

Маските се изработени со проѕирни екрани преку подрачјето на устата за да се овозможи читање од усните на луѓето кои ги носат.

Фото

Овие провидни екрани им овозможуваат на оние кои комуницираат со луѓето да им читаат од усни на оние кои ги носат маските.

Ова исто така им овозможува на луѓето попрецизно да ги гледаат изразите на лицето на лицето што стои зад маската, што ќе биде важен фактор за оние што комуницираат користејќи знаковен јазик.

Таа вели дека знаковниот јазик и читањето од усни е основен начин за комуникација помеѓу глувите и наглувите лица.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -