fbpx
-0.3 C
Skopje

Херојот кој го спасил дeeвојчето на отворено море утрово добил важен повик

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Капетанот Грегорис Карнезис кој успеал да го приближи траектот до девојчето кое морските струи го одвеле на отворено море, денес добил уште еден важен повик.

Првиот шок за овој херој уследил вчера, кога од крајбрежната стража добил предупредување дека дете на душек плови на отворено море. Патниците на неговиот траект кој приоѓал до пристаништето Атирио го здогледале детето, а Григорис се шокирал кога сфатил дека станува збор за 4-годишно девојче.

“Ни јавија дека струите го однеле девојчето на отворено море, меѓутоа не знаев дека станува збор за толку мало дете”, рекол Карнезис.

Во неверојатната акција која уследила, Григорис успеал да го смири траектот и полека да му пријде на детето кое немо од страв пловело на душекот во облик на еднорог. Акцијата за спасување била многу опасна, бидејќи детето можело во секој момент да се преврти или да влезе под траектот.

Вештиот капетан некако успеал да се доближи без последици и да го извлече девојчето од вода.

Карнезис утрово добил уште еден важен повик кој дополнително го шокирал, бидејќи лично му се јавил премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис, да му се заблагодари за подвигот.

“Сите велат дека би го направиле истото да се нашле во твојата кожа. Но едно е човек да каже, друго е човек да направи. Ти благодарам”, му рекол Мицотакис на капетанот.

Потсетуваме, девојчето е сега живо и здраво и вратено кај загрижените родители.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -