fbpx
-5.6 C
Skopje

Холандија донира една милијарда евра во „корона фондот“ на ЕУ

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Холандската Влада ќе донира една милијарда во така наречениот корона фонд, чие формирање се покренува во рамките на Европска Унија.

Средствата се наменети за земјите кои се тешко погодени од епидемијата, а не располагаат со доволно финансиски средства за набавка на неопходната медицинска помош.

Холанскиот министер за финансии Вопке Хукстра истакна дека станува збор за подарок, а не за позајмица.

– На тој начин Холандија сака да даде значителен придонес за здравството во Европа, посочи Хукстра.

Средствата ќе бидат наменети за борба против кризата со новиот коронавирус за земјите кои ќе покажат дека им е потребна помош. Утврдувањето на условите за пристап до средствата, како и начините на кои ќе се врши контрола на издадоците се следен чекор од планот.

Вкупната сума на „корона фондот“ ќе зависи од придонесот на земјите-членки на Унијата.

За разлика од фондот на Европски стабилизациски механизам (ЕСМ), клучот за распределба на средствата нема да биде однапред определен, ниту е обврзувачко учеството на сите земји-членки на ЕУ.

Претходно, холандскиот премиер Марк Руте и Хукстра беа остро критикувани од страна на нивните колеги во ЕУ, посебно од страна на италијанскиот и шпанскиот премиер, како и од претседателот на Европски совет, Чарлс Мишел поради тоа што се против издавање на евро обврзница.

Хукстра нагласи дека Холандија и понатаму е категорчно против издавање на евро обврзница, истакнувајќи дека од таквиот финансиски инструмент првенствено ќе профитираат земјите со послаба економија. Тој додаде дека евро обврзницата е во спротивност со начелото за автономија на државниот буџет на секоја земја-членка.

Италија, Шпанија, Франција и Белгија позитивно се изјаснија за издавање на евро обврзница.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -