fbpx
-5 C
Skopje

Христијан Мицкоски: СДСМ веќе две години спие, не работи, економијата е катастрофална, сето ова покажува дека нема да има преговори за ЕУ

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „Отворено“ на телевизија Алфа кажа дека СДСМ веќе две години спие, дека имаме пораз на секаков план и дека нема никакви реформи во судството, здраството, образованието.

-Економијата е катастрофална и тоа во моменти кога европската и светската екомија се во рапиден раст, ние се задоволуваме со просечни стапки на пораст на бруто домашниот прозивод, и владата кажува дека овие месец дена се курцијални за да се случат преговорите со ЕУ , и сето ова покажува дека нема да има преговори за ЕУ, потенцираше Мицкоски.

Тој рече дека според сите најави и оваа година нема да се добијат датуми за преговори затоа што се тргува со правото, нема правдина во оваа државата, нема реформи во судството и економијата.

-За да вие добиете датум за преговори јасно и гласно денеска официјални лица од Европската унија ни кажаа дека не е само ова понижување што се направија во петокот, туку треба да се засукаат ракави и да се работи, истакна претседателот Мицкоски.

Тој додаде дека за да се добијат тие преговори треба да се се направат реформи кои навистина ќе би бидат структурни, треба да се донесат закони не само на хартија туку тие да бидат оперативни, треба да има фер судство каде граѓаните ќе имаат доверба во него.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -