fbpx
5 C
Skopje

ХРВ: Џихадистите од ИД силувале и мачеле и сунитски жени во северен Ирак

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Џихадистите од Исламска држава силувале и мачеле не само жени од малцинството Јазиди, туку и сунитски жени, пренесуваат француските медиуми, цитирајќи ја организацијата за правата на човекот „Хјуман рајтс воч“.

Организацијата документира случаи на произволни приведувања, на принудни бракови и на сексуални изживувања врз жени кои се обиделе да побегнат од селото Хавиџа, во северен Ирак. Селото се уште е под контрола на џихадистите од ИД.

Една од овие жени е 26-годишната Ханан. Нејзиниот сопруг успеал да избега од селото, но таа била фатена заедно со нејзините деца и со други жени кои се обиделе да избегаат. Терористите и кажале дека бегството на нејзиниот сопруг ја прави еретик и за да го исчисти своето име треба да се омажи за локален командир на џихадистите. Таа одбила и тогаш била претепана со кабел и цел месец била силувана пред очите на нејзините деца.

„Сексуалните престапи врз сунитските жени, кои живееле на териториите под контрола на ИД, добиваат мала гласност. Се надеваме дека меѓународната заедница и локалните власти ќе направат се што можат за на овие жртви да им ја обезбедат неопходната поддршка“, изјави Лама Факих, заменик директорка за Блискиот исток во ХРВ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -