fbpx
7 C
Skopje

Хрватска една од повеќе успешните држави во менаџирањето со кризната состојба

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Хрватска е една од најуспешните земји во борбата против коронавирусот. По најновите податоци Хрватска има 1079 заболени, 8 жртвии и 92 излечени луѓе, што се значително подобри бројки во однос на другите земји.

Дека Хрватска навистина добро се справува со оваа криза, оценка дава и професорот Игор Рудан од Хрватска.

„Го чекав ова некое време: така, по 6 недели откако вирусот беше за прв пат потврден во Хрватска, ние сме во согласност со резултатите во „друштвото“ на најуспешните земји во светот, што го покажува оваа слика: со нас се Сингапур, Обединетите Арапски Емирати , Катар, Хонг Конг, Нов Зеланд и Естонија Драго ми е што гледам дека ние, Хрватите, не само што можеме да бидеме во финалето на Светскиот првенство во фудбалот, туку и меѓу најдобрите во здравствената заштита на нашето население. да ги ставаме работите во рацете на луѓето што знаат како да си ја вршат работата во медицината“, напиша Рудан.

Фото

Хрватска има најрестриктивни мерки во однос на бројот на заразени.

Мерките преземени од страна на Хрватска во однос на бројот на заразени лица се меѓу најстрогите, како што е потврдено со студијата на Универзитетот во Оксфорд. Нивните научници ги споредуваа мерките преземени од земјите и бројот на заразени лица во однос на тие мерки, а Хрватска беше на врвот на листата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -