fbpx
-1.8 C
Skopje

Хрватската претседателка: Во Хрватска се живее многу подобро отколку во поранешна Југославија

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Претседателката на Хрватска,  Колинда Грабар Китаровиќ изјави дека во Хрватска денес многу подобро се живее отколку во поранешна Југославија и дека на сите југоносталгчари им препорачува на еден ден да се вратат во тие денови со цел да увидат кои слободи им биле укинати.

Колина во интервјуто за австриски „Калне Цајтунг“ истакна дека Хрватите нивната држава ја сонувале илјада години – прво под Хабсбурговците, потоа во Кралството Југославија, па по Втората светска војна, под наметнатата власт на комунистите.

Колинда наведе дека со Фрањо Туџман во 1992 година Хрватите го оствариле сонот да бидат слободни.

„На Хрватска денес и оди многу подобро. Постојано среќавам луѓе кои имаат носталгија кон Југославија. Секогаш им предлагам на еден ден да се вратиме во Југославија за да видат кои се слободи им биле укинати, а можат да ги уживаат во денешна Хрватска“, нагласи хрватската претседателка.

Таа како пример на лош живот во времето на Југославија ги наведе возењето на пар-непар, неможноста на слободно напуштање на земјата и недостигот на некои производи.

На прашањето: зошто тогаш граѓаните на Хрватска се носталгични за Југославија ако животот бил толку лош, Китаровиќ одговори:

– Југославија беше утопија. Јосип Броз Тито, комунистите и тогашните медиуми ги уверуваа луѓето дека животот кај нас е прекрасен. Секој имаше плата, независно од тоа дали работел или не, потенцира Китаровиќ, наведувајќи дека Југославија ги трошела парите на мегаломански проекти со цел да го уверат светот дека таа е индустриска држава.

Китаровиќ тврди дека национализмот не и „го ископал гробот“ на Југославија.

„Тој беше катализатор. Ние Хрватите и Словенците сакавме подобар живот бидејќи сме дел од западниот свет и сакавме слободно располагање со парите што ги создаваме“, заклучи хрватската претседателка

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -