fbpx
11 C
Skopje

Хрватскиот народ цврсто чекори кон десно

АКТУЕЛНО

„Хрватска цврсто чекори кон десно! Честитки за неверојатно високата поддршка за независниот кандидат Мирослав Шкоро кој беше подржан од европските и светски конзервативци под превезот на конзервативна десна платформа/коалиција“ – вели Стефан Василевски од политичката платформа Конзерватив МК.

Честитки и за Колинда за која се надевам дека гласачите десно од центарот ќе и ја дадат поддршката во вториот круг и ќе биде прегазена раката на социјализмот.

На 94% пребројани гласови:

  • 30% – Зоран Миланович (Социјал-демократи).
  • 27% – Колинда Грабар-Китарович (ХДЗ, Европска народна партија).
  • 24% – Мирослав Шкоро (независен кандидат, подржан од ECR – европските и светски конзервативци).
  • Останати 7-8 кандидати, од 1% до 6%.

Вториот круг на избори ќе се одржи во месец јануар 2020 година. 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -