fbpx
-1 C
Skopje

И Христијан Мицкоски се огласи за за изборите: Компромис треба да се постигне во интересот на државата

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Нашите позиции поврзани со предвремените парламентарни избори ги знае македонската јавност, исто така нашата позиција дека компромис треба да се постигне за интересот на граѓаните, во интересот на државата, но тоа не треба да биде по цена на здравјето на граѓаните. Канал на комуникациија постои и јас не би сакал дополнителни коментари поврзани со тој канал за комуникациија, кој што постои денеска да изнесувам, бидејќи како што реков не сме сите исти и не се занимаваме сите со ваков тип на брифинзи. Доколку има договор и кога ќе има договор, ќе и го соопштиме тоа на јавноста, но повторно ќе кажам, здравјето на граѓаните треба да биде водилка за сите нас.

Ова го истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање.

-Поврзано со лидерската средба, нашиот принцип е јасен дека датата за следните предвремени парламентарни избори треба да биде донесена со консензус на сите политички партии кои што седеа на таа маса, уште при првата лидерска средба која што ја организираше претседателот Пендаровски без разлика што во меѓувреме содржината на масата се измени и дел од кои што беа на таа маса се сега во коалиција. Ние стоиме на тој принцип и не бегаме од тој принцип, исто така стоиме на принципот дека секоја вонредна состојба потребно е да се носи во консултација со политичките партии, иако за време на втората вонредна состојба тој принцип беше напуштен од страна на владата и претседателот Пендаровски. За втората состојба исто така ние имавме спротивен став бидеќи ако зборуваме за состојба каде што сме ја победиле пандемијата и сме лидери во регионот, тогаш не ја гледавме воопшто причината за прогласување на трета вонредна состојба. Но очигледно беше јасно, а тоа е да се донесе нова уредба која што треба на Зоран Заев да му послужи да се обиде да ги поткупи граѓаните и нивната поддршка за следните предвремени парламентарни избори. Тоа нема да му успее, бидејќи граѓаните знаат и нема никогаш да заборават тоа што го правеше ова пандемија наречена СДСМ и Зоран Заев изминативе три години, а и овие дополнителни 1500 евра долг по секое семејство нема да ги заборават граѓаните, и жестоко ќе го казнат на следните предвремени парламентарни избори кога и да се случат, посочи Мицкоски.

Новинарско прашање: СДСМ вели дека ако нема договор до крајот на вонредната состојба, тие одат на избори на 21 јуни. Имате ли вие став околу тоа како би постапиле?

Мицкоски: Ние сме го кажале нашиот став по тоа прашање, консензус треба да има. Кога ја носеа уредбата немаше консензус бидејќи нашиот претставник во техничката влада беше воздржан, не ја подржи истата уредба. Доколку они ценат дека така треба да менаџираат со државата тогаш нека им е со среќа изборниот циклус.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -