7 C
Skopje

И ова се случило: Поради погрешно користење на Ексел, неточно ги броеле заразените во Велика Британија

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Велика Британија погрешно ги пресметала заразените со корона.

Според Би-Би-Си, поради техничка грешка во системот, биле изгубени податоци за околу 16.000 потврдени инфекции со коронавирус.

Грешката значи дека од оние на кои им било потврдено дека имаат инфекција со корона не биле побарани контакти, но им било кажано дека се позитивни.

Министерот за здравство Мет Хенкок рече дека таквата грешка „не требаше да се случи“

Грешката во британскиот здравствен систем била присутна од 25 септември до 2 октомври, при што се пријавени околу 16 000 помалку заболени отколку што навистина имало.

Анализата покажала дека грешката настанала поради неправилна употреба на Excel. Имено, во документот Excel, тие ги евидентирале официјалните податоци за пациентите, а по некое време границата на колоните во рамките на самиот софтвер ја достигнала границата, што е 16.384 колони и 1.048.576 редови. Анализата покажала дека е невозможно да се пополнат редовите во случај на инфекција со корона, бидејќи во Велика Британија има помалку од еден милион, па се чинело дека датотеката на Excel е пополнета со колони.

Откако во документот се достигнала границата на колоната, документот едноставно престанал да прима нови записи, што довело до погрешен број, а со тоа и јавното известување за нови случаи на инфекција во тој период.

Покрај погрешното пријавување, овој пропуст предизвикал и проблеми во процесот на потрага по контактите на заразените, па животот на илјадници луѓе бил загрозен, изјави Џонатан Ешворт, лидер на Лабуристичката партија задолжен за здравствени проблеми.

Техничкиот проблем сега е саниран, објавија Англискиот институт за јавно здравје (PHE) и Здравствениот систем (NHS).

Повеќе вести: Уште двајца заразени во Белата куќа Еден ден по враќањето од болница на американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа, медиумите објавија дека уште двајца вработени во Претседателството на САД се позитивни на коронавирусот.

Едниот е активен член на американските вооружени сили, кој го придружуваше Трамп на неговите патувања минатата недела, пишува Блумберг, повикувајќи се на неименуван извор.

Американските медиуми објавија дека вториот заразен со Ковид-19 е воен советник на Трамп.

Лекарот на претседателот на САД, Шон Конли изјави денеска дека Доналд Трамп не чувствува „никакви симптоми“ на новиот коронавирус откако се врати дома од болница.

Во изјавата дадена од Белата куќа, Конли изјави дека медицинскиот тим на претседателот се состанал утрово со него.

Конли не наведе со каква терапија се лекува Трамп.

Foto

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -