10 C
Skopje

И студентите најадени и Атиџе вработена

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Како човек што ги сетил убавините на мензите во речиси сите студентски домови во Скопје (со исклучок на „Медицинар“ и „Томе Стефановски-Сениќ“) можам слободно да речам дека 61-от денар во дневен просек што се издвојува за оброците на станарите, според истражувањето на Радио МОФ, покажува дека куварите во студентските мензи и бифеа се магионичари. Пазете не сум ироничен. Треба да си мегацар да успееш за тие пари да направиш манџи, кои ќе можат да се јадат и се разбира нема да го предизвикаат гневот на студентите, кои како што гледаме не се излезени на улица и не ги палат контејнерите во близина на нивните престојувалишта.

Едно нешто е кристално јасно од презентираните извештаи, не е доволно да бидеш на партиски список за добивање на легло за да добиеш и нешто повеќе од килограм и пол месо на месец. Треба да се потрудиш. Прво да завршиш факултет, второ да се скапеш од јадење лајна по социјалните мрежи за твојата политичка опција, да си редовен на состаноците во штаб и секако најважното да се надеваш дека твојот „труд“ ќе биде забележан од локалниот „запишувач“, за да се најдеш на списокот за вработување на „државно“, со што ќе можеш да си дозволиш многу повеќе од изброените добра во анализата за крпениот студентски живот на „Радио МОФ“.

Колега Ѓорчев (велам колега пошо и двајцата дипломиравме на Правен) ете зошто младите фаќаат магла од Македонија. Прават сѐ што треба, мирни се, тивки се и покрај тоа што знаат дека леглата во студентските домови се делат по партиска линија, завршуваат факултети, се трудат и на крајот што? Некој куропушач ќе добие работно место, а друг бизнис за тендери. Така било и така ќе биде додека ликови како Курто Дудуш завршуваат со опомени. Куртодудушовци имаше и во Ваше време колега, ајде да не се правиме наудрени.

Денеска читам сте бил загрижен за тоа што Македонците се евакуираат од Македонија. Сигурен сум дека и Вие ако не бевте „вечен“ пратеник, одамна ќе го направевте истото. Пендаровски си призна дека ќе извадел бугарски пасош, ако не станел претседател, имате ли мадиња да го направите истото, ако се разбира веќе немате извадено. Само да ве потсетам без да ги амнистирам комуњарите од нивните мизерни мерки за млади, што ги презентираа пред извесно време. Македонците бегаа од Македонија и во времето кога Вие гордо се деревте „Победуваме“ додека ги читавте резултатите од изборите од вашиот партиски штаб.

Целиот текст прочитајте го на порталот Трибуна на линкот ТУКА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Конечно излезе видео кое јасно укажува зошто треба да се укине ТИК ТОК – ова го гледаат и млади луѓе

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? Затоа што ова го гледаат и млади луѓе! Ваква објава излезе на фејсбук страницата СТОП за ТикТок во Македонија....

Република Северна Македонија на лажговци

Нашата мила Македонија! Онаа која требаше да ја градиме, чуваме, негуваме, развиваме! Онаа Македонија во која се родивме, растевме, пораснавме, добивме синови и ќерки, внуци! Онаа...

Ја намалил својата плата за да им даде минимална плата од 70.000 евра на своите вработени

Пред неколку години, целиот свет го следел потегот на Ден Прајс, претприемач од Сиетл. Имено, тој си ја намалил платата од еден милион долари годишно...

Се огласи Јанкуловска: Ќе ви испратам селфи, повелете на кафе, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ги определи како неточни гласините дека ја напуштила земјата откако Врховниот суд ја потврди нејзината пресуда за...
- Advertisement -