14 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Овие институции издаваат дозволи за движење за граѓани и вработени во вонредна состојба

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во...

МТСП: Домаќинствата без приходи да поднесат барање во центрите за социјална работа за гарантирана минимална помош

Износот на правото зависи од бројноста и структурата на домаќинството и се движи од 4.000 денари за едночлено домаќинство до 10.000 денари за домаќинство...

И тоа се случи: Започна да се урива првата дивоградба во Охрид (ВИДЕО)

На улицата „Марко Несторовски“ во Охрид се урива првата дивоградба за која општината претходно издаде решение, пренесува порталот Скопје1.мк.

Станува збор за куќа која се гради и покрај тоа што нема решение за градба. Пред десетина дена на истата локација беа уапсени неколку градежни работници кои мешаа малтер, бидејќи граделе и покрај забраната.

Куќата е обиколена со полиција, а нема трага од сопственикот. Неофицијално, според извори на „Скопје 1“, изведувач на градбата била фирмата „Нефи ИК“ чиј сопственик е Нефи Усеини.

Извор на веста, видео и фотографија: Скопје1.мк

Latest Posts

Овие институции издаваат дозволи за движење за граѓани и вработени во вонредна состојба

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во...

МТСП: Домаќинствата без приходи да поднесат барање во центрите за социјална работа за гарантирана минимална помош

Износот на правото зависи од бројноста и структурата на домаќинството и се движи од 4.000 денари за едночлено домаќинство до 10.000 денари за домаќинство...

АКТУЕЛНО

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Македонија конечно има прв официјален спортски канал

Македонската радио телевизија информира дека после големи подготовки и преземени активности со задоволство ве известува дека почнува со емитување на 4 нови телевизиски канали...

Можеби ќе мора да се влегува по домови за да се изолираат членови на семејства

Минатата недела, доктор Мајкл Рајан, лидер во Светската здравствена организација, даде една прилично контроверзна изјава во врска со ширењето на COVID-19 и начините за...

ФОТО: Најверојатно oва е причината што нема корона вирус во Кичево?

На социјалните мрежи се појави интересна фотографија, од која не знаете дали да се смеете или пак да плачете. Што да искоментирате или пак...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.