4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

И ВМРОвци лапале од фондот за иновации и тоа не било кој и тоа не било колку

Продолжува бескрајната низа на скандали во фондот за иновации.

Меѓу добитниците на парите од Фондот за иновации и технолошки развој е и стружанецот Бошко Нелкоски кој со својата фирма “Нелковски Органик фуд ДОЕЛ” ќе добие над 6 милиони денари или околу 100 илјади евра.

Фирмата на Нелковски ќе произведува органски путер од лешник.

Бошко Нелковски на македонската јавност и стана познат како директор на Агенција за младински образовни програми.

Во негово време во 2010 година ЕУ неколку години ги суспендираше парите за млади во МКД и испрати финансиска инспекција.

“Владата го разреши Бошко Нелковски, директор на Агенцијата за европски образовни програми и мобилност заедно со целиот управен одбор. Според медиумите, злоупотребите се должат на непотизам и селективно делење на европски пари на невладините организации блиски до ВМРО ДПМНЕ каде Нелковски е член на раководството на Унијата на млади сили на оваа партија. Поради овие малверзации, наскоро во Македонија ќе пристигне и специјална комисија на ЕУ за да ги истражи сите детаљи околу оваа афера.

Но, кој е Бошко Нелковски? Нелковски, кој е роден во Струга, студирал општествени науки во Бугарија на универзитет во Софија. Таму остварил одлични врски со бугарските политичари и луѓето кои обезбедуваат лични карти и државјанства за граѓаните на Македонија, па паралелно со студиите во Струга имал агенција за издавање бугарски лични карти и пасоши.

Вујко му Славко Котевски, како претседател на струшкиот огранок на ВМРО ДПМНЕ, бил кандидат за градоначелник на Струга и активно работел во НВО „Око“, напиша во февруари 2010 година магазинот Глобус за случајот Нелковски и укинувањето на европските младински проекти во земјава.

Осум години подоцна Нелковски добива 100 илјади евра за иновација “Путер од еколошки лешници”.

Извор: Екпрес

Latest Posts

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.