fbpx
12 C
Skopje

Имате болна менструација? Калинката е врвен плод кој може да ви помогне

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Калинката е плод кој го снабдува организмот со хранливи витамини, за лекување на одредени болести или едноставно за уживање. Калинката може да се земе во свежа форма или во форма на сок.

двете опции го снабдуваат организмот со хранливни витамини, за лекување на одредени болести или едноставно за уживање. Изладен, сокот е едноставно неверојатен вкус. Тој може да се пие цело лето без проблем. Од него би можеле да се извлечат само позитивни придобивки.

Најдобрите употреби на плодот:

До денес е потврдено дека токму калинката е плодот кој содржи големи количини антиоксиданси.

Само во 30 мл свеж сок содржи три пати повеќе антиоксиданси во споредба со истото количество зелен чај или пак црвено вино. Овие антиоксиданси се во состојба да го забават развојот на атеросклероза.

Калинката изобилува со витамин Ц. Тој ги држи болестите и настинките далеку од организмот. Важно: сокот е корисен за апсолутно сите луѓе, со исклучок на оние кои боледуваат од гастритис со зголемена киселост и чир на желудникот.

Надворешната апликација е исто така повеќе од успешна. Ефикасен е сокот при воспалени непца и воспаление на крајниците.

Исто така доколку имате болки во стомакот поради менструација, истијте една чаша сок од калинка или изедете една свежа калинка и тие за краток период ќе исчезнат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дино Мерлин прв пат за болеста: БЕВ КАКО БИЛКА

Еден од најпопуларните балкански пејачи Дино Мерлин за прв пат проговори за својата болест и како што вели дека било премногу сериозно и се...

Партијата на Љубчо Георгиевски заедно со останатите помали партии во Собранието предлага измени во изборниот Законик за една изборна единица

ВМРО-Народна партија денеска како дел од македонскиот парламент заедно со останатите помали политички партии, партиципиенти во Собранието, предлага измени во изборниот Законик, односно предлог...

МАРТ НИ ГО НОСИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: УХМР со детална временска прогноза за викендов, особено подгответе се за утре!

Времето денеска е сончево со мала облачност, а од попладневните часови облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната...

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Ние секој ден очекуваме конкретна информација кога ќе стигнат вакцините. Јас сега имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 ама како да кажам, ако...

Бил Гејтс открива до кога мисли дека ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус. Но иако основачот на...
- Advertisement -