fbpx
1 C
Skopje

Иницијативата за продолжување на породилното отсуство, вратена од собраниските служби

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Граѓанската иницијатива „450 породилно“ (пеленска револуција) добила известување од собраниските служби дека треба да го повлече од собранието доставениот предлог за законски измени, за продолжување на породилното отсуство поради распишаните избори. Како што се наведува во известувањето потпишано од претседателот на собранието Талат Џафери,  кое групата го објави на Фејсбук, иницијативата со собраните потписи треба да биде повлечена и повторно да се достави по завршувањето на локалните избори.

„Ве известувам дека Собранието на РМ и работните тела во текот на изборната кампања не одржуваат седници поради што не можат да одлучуваат по Граѓанската иницијатива за Предлог закон за измени на Законот за работни односи, поднесен до Собранието на РМ на 9 октомври 2017 од 11 868 избирачи. Имено, во текот на изборната кампања Собранието не може да постапува согласно одредбите од Деловникот на собранието кои се однесуваат на постапката за донесување на закон односно на роковите за разгледување на предлогот на законот , како и во рокот утврден во членот 73 став 2 од Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните“, се наведува во известувањето.

Иницијаторите  стравуваат дека ова е уште една пречка за нивниот предлог да не по мине. Тие бараат измени на законот за работни односи , со кои ќе се овозможи продолжување на породилното отсуство од девет на осумнаесет месеци.

За иницијативата се потпишаа повеќе од 10 илјади граѓани, во законски определниот рок од 20 септември до 7 октомври. Предлогот за измени на законот до собранието е поднесен од 11 868 избирачи.

Извор: Макфакс

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -