9 C
Skopje

Инстаграм воведува нова опција која ќе израдува многу корисници

АКТУЕЛНО

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Минатата година, Инстаграмзапочна со додавање на некои опции слични на „Snapchat“, кои послужија за привлекување пријатели на профилот со прикажување на камерата на нивната Инстаграм апликација.

Сега, по краток период на тестирања и испистувања, широко се лансираат „QR“ кодови кои ќе ја извршат истата работа, но со една клучна разлика – луѓето што се обидуваат да го најдат вашиот профил можат да ги гледаат преку која било апликација за камера што може да прочита „QR“ кодови.

Се чини дека Инстаграм сериозно ја сфаќа својата конкуренција, веднаш штом редовно работи на подобрување на својата популарна апликација. Покрај најавата дека ќе спроведе имплементи за разговор од „Facebook Messenger“, сега имаме уште една вест поврзана со пребарување на профили. Секој профил ќе има свој „QR“ код, кој ќе можете да го снимите со која било апликација за скенирање на „QR“ код.

Без разлика дали сакате само побрзо да се поврзете со нови познаници или полесно да комуницирате со нови луѓе, „QR“ кодот ќе знае свесно да олесни многу сегменти на пребарување на профили. За да го најдете вашиот „QR“ код, само погледнете во менито за профили и започнете да ја користите оваа нова опција

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Строги мерки: Се воведува полициски час во одредени градови кои претставуваат корона-жариште во соседна Грција

Заради зголеменото ширењето на коpoнa Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот денес...

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...
- Advertisement -