21 C
Skopje

Инстаграм воведува новина од денес, во наредните недели ќе има и нова опција

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека нејзината апликација Инстаграм ќе бара податоци за датумот на раѓање на корисниците, почнувајќи од денес, а со цел да понуди нови мерки на безбедност за младите корисници .

До сега освен во ограничени околности, Инстаграм од своите многубројни корисници бараше да се изјаснат само дали имаат најмалку 13 години.

Од компанијата посочуваат дека огласувачите не стојат зад ова ново барање.

Промената на оваа политика би можела да спречи носење на скапи прописи за безбедноста на децата и приватноста на податоците, бидејќи законодавците и групите на семејна сигурност во САД, Велика Британија и другите земји ја критикуваат оваа друштвена мрежа поради изложување на децата кон непристоен материјал.

Како што е објаснето, новите податоци нема да бидат видливи за други корисници.

Инстаграм во следните недели ќе воведе и опции за корисниците кои ќе им овозможат да блокираат пораки од луѓето кои не ги „следат“.

Инстаграм нема да ги проверува податоците кои ќе бидат внесени, но се очекува поголемиот број лица да бидат искрени во врска со нивниот датум на раѓање.

Корисниците кои ги споиле своите профили на Инстаграм и Фејсбук, за што е потребно внесување на датумот на раѓање, веќе ги имаат доставено своите податоци.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -