fbpx
-2 C
Skopje

Интересни факти за првите десет претседатели на САД

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Џорџ Вашингтон – Федералист

Бил претседател на САД од 1789-1797 година. Претседателот Вашингтон, покрај тоа што бил прв во војна, најпрво во мир, и прво во срцата на своите сонародници, избегнал добивање мали сипаници за време на американската револуција, бидејќи добил случај на негово единствено патување надвор од американските колонии / САД. Отишол на Барбадос со својот брат.

 

Џон Адамс – Федералист

Бил претседател на САД од 1797 до 1801 година. Веројатно изгуби можност за реизбор со тоа што не отиде во војна против Франција. Тој беше првиот претседател кој живеел во Белата куќа, но не се држеше за да го види својот наследник инаугуриран.

 

Томас Џеферсон – Демократски Републиканец

Бил претседател на САД од 1801 – 1809 година. Главното достигнување на Џеферсон беше купувањето на територијата на Лузијана од Наполеон. Џеферсон, всушност, сметаше дека купувањето е неуставно, но тоа не му сметаше за да ја купи. Се верува дека Џеферсон имал деца од својот роб, Сали Хеммингс.

 
Џејмс Медисон – Демократски Републиканец

Бил претседател на САД од 1809 – 1817 година. Медисон е најкраткиот претседател во историјата, со висина од само 5’4 “. Тој е исто така познат како Таткото на Уставот поради неговото влијание врз овој основен документ.

 
Џејмс Монро – Демократски Републиканец

Бил претседател на САД од 1817-1825 година. Беше последниот од династијата Вирџинија да служи како претседател. Дојде до најблискиот допис на Џорџ Вашингтон дека е едногласно избран. Само еден електор одби да гласа за него во 1820 година

 

 

Претседатели на ерата на Џексон

 

Џон Квинси Адамс, Демократски Републиканец,

Бил претседател од 1825-1829 година. Многумина веруваа дека Адамс го освоил претседателството само поради “корумпирана зделка” со претседателот на домот Хенри Клеј. Служеше како претставник за Масачусетс по напуштањето на Белата куќа и почина на подот на Куќата.  Ги Освои изборите во 1824 година, која беше прва што ги броеше популарните гласови во неколку држави.

 

Ендру Џексон, Демократ

Бил претседател од 1829-1837 година. Џексон се возел во Вашингтон, на коњ и замина во воз. Живееше интересен живот. Џексон убил еден човек во дуел и бил првиот претседател кој преживеал обид за атентат по нападот на неговите напаѓачи. Тој беше единствениот претседател кој го надгледуваше плаќањето на националниот долг. Членството на Џексон во Масонската ложа доведе до создавање на првата трета страна во американската историја.

Инаугурација на Ендру Џексон

 

Мартин ван Бурен, демократ,

беше претседател од 1837-1840. Ван Бурен е широко признат како прв стратег за политичка кампања, што ја наследи Џексон до победа. Ван Бурен ја имаше несреќата да биде на крајот од масовната депресија, предизвикана главно од банкарската политика на неговиот претходник. Депресијата во основа го покрива целото негово претседателство, а гласачите го обвинуваат за економска криза по Паника од ’37.

 

Вилијам Хенри Харисон, Виг,

Тој служеше како претседател еден месец во 1841 година. Популарната песна Tippecanoe и Tyler Too ја поттикнаа Кампаната за дневни кабини во срцата на гласачите. Харисон веројатно постигнал најмалку од кој било претседател. Сепак, неговата инаугуративна адреса беше најдолгата. Тој беше инагуриран на ладен дожд, фатен на студ и умрел од пневмонија околу еден месец подоцна. Харисон го имаше најкраткиот мандат на кој било претседател и беше првиот што умре на власт.

 

Џон Тајлер, служеше како претседател од 1841 до 1845 година.

Тајлер беше поддржувач на правата на државите, кои не му се посветија на Виговците, кои во основа го избркаа од партијата. Како маж без партија, Тајлер беше една од безнадежните бедни патки во американската историја. Тајлер имал повеќе деца од секој претседател во историјата со 15 – до осум со својата прва сопруга (таа НЕ умрела при породувањето), а седум со неговата втора сопруга. Тајлер стана познат како “Неговото презиме” по преземањето на должностите на претседателот по смртта на Харисон.

 

Кој е вашиот фаворит?

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -