fbpx
1 C
Skopje

Интерпол предупредува: Џихадистите се враќаат на Балканот!

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Јирген што, генералниот секретар на Интерпол, во Сарајево изјави дека, поради враќањето на џихадистите и нивниот пораз во Ирак и Сирија се менува меѓународната безбедносна ситуација која бара од сите подобро да соработуваат и разменуваат информации.

Тој одржа прес-конференција по денешната средба со Драган Мектиќ, министерот за безбедност на БиХ и со директорите на полициските агенции во БиХ, рече дека заканата од меѓународниот тероризам, организираниот криминал и компјутерскиот криминал, е повисока одколку порано на меѓународно ниво.

„Тие се многу посложени, и ниту една земја не е во ситуација сама да се справи со овие закани. Единиците на спроведување на законот, за спроведување на законот, поради терористички закани и напади што се случуваат во сите делови на светот навистина се во ситуација во која треба да се користи од страна на воспоставена мрежа на полициски агенции. И од оваа перспектива, би сакал да ја пофалам БиХ и централната улога на полициските сили на оваа земја кои ја имаа во заедничките операции, особено кога станува збор за нелегална трговија со оружје”, изјави Шток.

Тој изјави дека сите гранични премини на Босна и Херцеговина се поврзани на системот на Итерпол, што им овозможува пристап до базата со податоци.

Мектиќ изјави дека Разговара со Шток за проширувањето на соработката меѓу БиХ и Интерпол, и околу потребата БиХ да испрати свој офицер во седиштето на оваа организација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -