30 C
Skopje

ИНТЕРВЈУ: Практична настава: потреба и желба на учениците

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...
  1. Од каде идејава за една ваква иницијатива за воведување практична настава во средното образование?
  • Идејата за оваа иницијатива произлезе поради недостигот на практична настава и појавата на незаинтересираност на средношколците кон одредени предмети поради непримената теорија.  Оваа идеја не помага само на средношколците туку и на работодавците и институциите со тоа што од училишните клупи ќе излезат работноспособни кадри.
  1. Дали има интерес кај средношколците и институциите за ваков вид на активности?
  • Според анкетата која што ја спроведовме воочивме голем интерес т.е 99% од испитаниците одговорија ДА за потребата од практичната настава.

 

  1. Колку самите училишта ве подржувааат во реализацијата?
  • Поголем дел од училиштата ни се поддршка така што ни дозволија да одржиме инфо-сесии со цел да ги информираме за потребата од практичната настава.
  1. Која е целта на јавната Дискусија која што ќе се одржи на 30.04.2018 во АМС?
  • Дискусијата под мотото Практикувај дискусија, Дискутирај пракса има цел преку професори и средношколци да бидаат изразени ставовите и да се сфати сериозноста на овај проблем, и како да се справиме со потребата за квалитетно и успешно обаразование.

 

Иницијативата е дел од проектот Младински лидерски иницијативи реализиран од Младите можат поддржан од  Швајцарски национален младински совет.

Кристина Трајчевска

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...

Мицкоски протестираше за Гоце Делчев и објави видео од внуката на Гоце (Видео)

Мафијата не е посилна од вистината. Изборот е СДСМ или вистината. Или Македонија, или мафија. Изборот на овој народ е Македонија! Опаметете се! Делчев е...
- Advertisement -