fbpx
2 C
Skopje

ИНТЕРВЈУ Соколов: Јас поправам, создавам и градам – Делчево ќе биде европски град

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Интервју со кандидатот за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ во Делчево Иван Соколов

 

ПОГЛЕД: Кои се вашите мотиви и зошто се нафативте на оваа кандидатура за градоначалник на општина Делчево ?

Како човек кој потекнува од Делчево, кој скоро 30 години ги помина во политиката, како човек кој беше еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ  и човек кој остави се зад себе и семејство и имот во Австралија  и триесет години се вгради во создавањето на суверена и независна Р.Македонија и во целиот тој изминат период гледајки ги сите недостатоци на минатите градоначалници и  функционери кои се обидоа да создадат нешто и делумно или исцело не успеаа е доволен предизвик за мене зошто знам дека умеам и можам да направам од Делчево атрактивно и достојно место за живеење.

ПОГЛЕД: Што ќе биде за вас приоритет доколку ја добиете довербата на граѓаните

Значи ако ја добијам довербата прва и основна задача за мене ке биде да ја оправдам таа доверба. Од секогаш сум се држал до кажаното. Договорот и пружената рака за мене е  закон и тој мој принцип не го менувам за ништо во светот. Верувам во луѓето а верувам и во себе и затоа  сум сигурен дека ке успееме заеднички.

Соколов: На 15-ти сите заеднички да излеземе, сите заеднички да го дадеме својот глас за Македонија.

 

ПОГЛЕД: Како планирате да ја одблокирате општинската каса, ако се точни информациите, Општина Делчево должи околу 240 милиони денари, долг со се камати ?

Долговите се сериозен хендикеп. Но мислите ли дека ке ми беше понудена таа функција ако беше поинаку? Сигурно Партијата и релевантните факрори во неа го вреднувале мојот минат труд, моето знаење и умешност, мудрост и упорност па се одлучиле да мее постават мене. Им благодарам за тоа и ке направам се за да не ги посрамотам.

ПОГЛЕД:  Како ке го сопрете иселувањето и што е вашиот приоритет за младите за да се задржат дома ?

Иселувањето не е само проблем во Делчево и Македонија. Видете што се случува во соседна Бугарија и соседна Србија. Таму тој тренд е многу поизразен. За да се задржат младите треба да им овозможиме подобри услови за живот. Тоа ке го направиме само ако сите заеднички го дадеме својот максимум во работата и должностите кои ги имаме. Треба да започнеме да размислуваме во согласност со новото време. Не е грев ако некој работи во Германија  Холандија или Англија доколку тој размислува и создава во македонија . Денес во секој поглед  Берлин и Рим се поблизу и поевтино се стасува таму отколку да работите во Скопје или Битола. Така да, треба да ги мотивираме нашите млади да ја гледаат својата иднина во Р. Македонија без разлика каде и да работат.

 

ПОГЛЕД: Како ја оценувате работата на претходната локална власт во Делчево?

Луѓето го дадоа својот максимум и се согласувам дека не е доволно. Веројатно некој после мене ќе даде слична оценка за моето работење , но  тоа е добро зашто знам дека секогаш може повеќе и подобро. Впрочем  критиката ги предвижува работите нанапред.

ПОГЛЕД: Како ќе се изборите со партизираноста во администрацијата. Дали и понатаму членска книшка ќе биде услов за вработување во локалната администрација?

Делчево ке има ефикасна администрација. За мене воопшто ништо не ми значи кој од која партија ,националност или друга провениенција е, за мене е важно административецот да биде ефикасен и професионален во својата работа и да ги исполнува очекувањата на своите клиенти односно странки. Ке берат јадови сите оние кои мислат дека можат својата неспособност да ја покриваат со членска книшка.

ПОГЛЕД: Што би му порачеле на вашиот конкурент за градоначалничката функција на Делчево и која позитивна карактеристика би ја издвоиле за него ?

Да му порачам да ги инструира подобро своите приврзаници да продолжат да кинат плакати, банери и паноа . Да ги спрејат и бојадисуваат улиците  и  тротоарите.  Знам дека тоа го прават најдобро зашто деструкцијата им е во крв.  Да им дадам на знаење дека ние ке залепиме нови плакати ке купиме нови банери и паноа , јас поправам ,создавам и градам.  Ке ги избришеме графитите ке ги очистиме улиците од хартии зошто сакаме Делчево да личи на европски град.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -