fbpx
20.8 C
Skopje

Иран мора да плати 6 млд. долари отштета на семејствата на загинатите на 11 септември 2001 година

АКТУЕЛНО

Сојузен американски судија наложи Иран да плати шест милијарди долари отштета на семејствата на жртвите од нападите на 11 септември 2001 година, во САД, затоа што е утврдено дека различни владини ентитети на Иран се одговорни за нападот.

Сојузниот суд утврди дека Иран пружил материјална поддршка на Ал Каида, но не се очекува Иран некогаш да ја исплати отштетата.

Семејствата на жтвите на нападот најавиле план за проширување на обвинението и против Саудиска Арабија.

Судијата Џорџ Даниелс соопшти дека Исламската Република иран, Револуционерната гарда на Иран и Централната банка на Исламската Република одговорни за помагање и поддршка на терористичкит напади во кои настрадаа повече од илјада невини луѓе, пишува „Дејли меил“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -