fbpx
13.8 C
Skopje

„Иранскиот Меси“ го прекина своето учество на СП поради неговата болна мајка

АКТУЕЛНО

Напаѓачот на Иран, Сардар Азмун се откажа од репрезентацијата на само 23 години. Причина за одлуката на Азмун е неговата мајка, која неодамна се опоравила од тешка болест, а сега здравјето и се влошило по навредите што ги добил нејзиниот син.

Азмун, чиј прекар е „иранскиот Меси“, постигна 23 гола во 33 натпревари за својата земја пред турнирот.

Во Русија, сепак тој не успеа да реализира гол, а тимот на Карлос Кеирош заврши трет во групата со Шпанија и Португалија.

Тој ја утврди својата одлука да се откаже да настапува за Иран како „болна“.

Во квалификациите тој имаше 11 гола во 14 дуели и одигра 90 минути во секој од трите меча на Мундијалот 2018. Меѓутоа, критиките за неговата игра довеле до разболување на неговата мајка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -