fbpx
0 C
Skopje

Исечени и украдени каблите од топовите за снег на Пониква

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Пред сезопната на скијање, исечени и украдени каблите  на четири од петте топови за снег на Пониква. Засега нема индиции за сторителите и висината на причинетата материјална штета.

Топовите и ратракот се донација од компанијата МЕПСО , која под образложение дека инвестира во развојот на зимскот туризам, за оваа намена во 2014 година одвои над еден милион евра.

Опремата беше поставена на Пониква, но истата небеше соодветно заштитена, за што имаше неколку рекции во медиумите.

Кој е одговорен за кражбата на каблите е одговор кој треба да го даде полицијата, но извесно е дека истата ќе нанесе штета на претстојната скијачка сезона.

Намената на опремата беше да обезбеди услови за скијање во отсуство на природен снег, но без кабли тоа нема да се случи, па  во ваква ситуација, на љубителите на скијањето, но и на овдешните угоистители, не им преостанува ништо друго освен да се молат снегот да дојде од небото.

Инаку, Пониква е единствениот ски центар во Источниот регион, кој во сезона дневно го посетуваат и до 2.000 гости.

Извор: ТВ Стар

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -