fbpx
3 C
Skopje

Исповед на очаен маж: 8 години немам направено ништо со сопругата – Не можам повеќе вака

АКТУЕЛНО

Анонимен маж од САД е толку очајен што побарал помош на психотерапевката Памаела Стефансон Коноли.

Ова е неогвата исповед:

-Мојата жена е слепа. Тоа што ме мачи е што не можам физички да се поврзам со неа. Неодамна отидов кај еден сексуален советник, а тој ми рече да мастурбирам, но чуствувам некоја вина кога тоа го правам. Жена ми и јас не сме имале секс дури 8 години, а јас имам нормални машки нагони. Чуствувам дека повеќе не можам да живеам така . Ја сакам, но не можам физички да бидам со неа. Тоа негативно влијаена нашата врска. Станав толку опседнат со сексот што почна да влијае на мене.

Ова е советот на психотерапевката

-Бидете поблаги кон себе. Постојаното очајување не е начин на кој би требало да живеете. Ти си само човек и мораш да пронајдеш начин да ги исполниш своите потреби Ако идејата за мастурбација ти смета, имај на ум дека тоа во умерна доза е здрава и целосно прифатлива. Јасно дека квалитетот на твојот живот е нарушен кога не си во можност да имаш физичко задоволство и ослободување. Ти си во позиција кога мораш да се грижиш за некогоо, а таа промена во вашиот однос е својствен облик на губиток кој често води до депресија.

Ако не го задржиш физичкото и психичкото здравје, нема да можеш да бидеш корисен ни за својата жена. Вежбај, обиди се да медитраш и да практикуваш јога за да го ублаиш стресот и да ја намалиш сексуалната опседност. Обиди се да пронајдеш некој спорт во кој ќе се поврзеш со други луѓе, советува докторот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -