23 C
Skopje

Источното крило на НАТО се зајакнува заради опасност од Русија

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Во 2020 година, САД ќе канализираат 175 милиони долари од својот одбранбен буџет за поддршка на воената соработка и развој на одбранбениот потенцијал на Естонија, Латвија и Литванија.
Посебно внимание се посветува на фокусот на воздушната одбрана за кој се обезбедени 50 милиони евра.

"Соединетите држави се клучен сојузник на Естонија, Латвија и Литванија и во аспект на билатералните односи и во рамките на НАТО. Со оглед на руската закана за балтичките држави, кои го сочинуваат северниот дел од источното крило на НАТО, САД приоритетуваат на засилување на воздушната безбедност на Естонија, Летонија и Литванија. Ова е веројатно главната слабост на одбранбените способности на овие земји." - Warsaw Institute

Извор на оваа информација е добие од Варшавски Институт за геополитика од Полска. Полска важи за најголем стратешки партнер на САД и администрацијата на Трамп во Европа и НАТО.
Линк до оригиналната статија: The USA’s support for the Baltic states. Air defense as a priority

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -