fbpx
19 C
Skopje

Историја ќе се пишува во март: Путин и Ердоган ќе се сретнат во Москва, во план важни преговори

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се средне со неговиот руски колега Владимир Путин во Москва на 9 и 10 март, соопшти портпаролот Дмитриј Песков.

„Потврдувам. Преговорите меѓу Путин и Ердоган се планираат“, изјави тој за новинарите.

Објави за овој состанок се појавија во турските медиуми. Турскиот лидер ќе учествува на Советот на Турција и Русија, кој ќе се однесува на соработката на овие две земји.

Двата лидери последен пат се сретнаа во октомври 2016 година во Истанбул, каде разговараа за обновување на трговијата, гасоводот и соработката во Сирија.

Односите меѓу овие две земји во последно време се подобруваат, откако во ноември 2015 беа драстично влошени поради соборувањето на рускиот воен авион во Сирија, кој беше срушен од страна на турската авијација. Русија тогаш воведе економски санкции за Турција како одговор за овој инцидент.

Ердоган после тоа испрати извинување до Путин, алудирајќи дека Русија е пријател и стратешки партнер на Анкара.

Во фебруари оваа година, во руските воздушни напади убиени се тројца турски војници, а ранети беа 11 на северот на Сирија. Путин веднаш се извини после овој инцидент.

Во декември минатата година рускиот амбасадор Андреј Карлов е убиен во Анкара додека држеше говор на изложба. Ердоган го осуди нападот и повика на расветлување на случајот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
- Advertisement -