fbpx
-2 C
Skopje

Истражувачки тим од Харвард: Ќе има периоди на социјална дистанца до 2022 година

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Студијата на Харвард објавена во време кога некои европски и американски држави размислуваат за делумно укинување на мерките.

Вирусот Корона ќе се врати и повторно претставува закана за јавното здравство кога ќе бидат укинати мерките за социјална исклученост, а најверојатно ќе бидат потребни до 2022 година, тврдат научниците од универзитетот Харвард, пренесува Хина.

Нивната студија беше објавена во време кога неколку европски и шест американски држави размислуваат за делумно укинување на мерките и нов економски старт.

Компјутерска симулација објавена во списанието Science предвидува дека ковид-19 ќе стане сезонска болест, како што се сродните коронарни вируси кои предизвикуваат обична настинка, а тој пренос ќе биде почест во зимските месеци.

Времетраењето и степенот на изолација може да се ублажат кога е достапен третман и вакцина. Во нивно отсуство, ќе биде неопходно периодично социјално растојание за да се подготват болниците за реанимација со цел да се зголеми инциденцата на инфекцијата како резултат на рестриктивни мерки.

Марк Липшич, професор по епидемиологија, објаснува дека со дозволување на периоди на зголемена заразеносот при олабавување на мерките, вирусот неизбежно ќе зарази поголем дел од населението (во идеални случаи помлади и помалку изложени на ризик од смрт). Како резултат, повеќе луѓе ќе се разболат, но колективниот имунитет ќе биде забрзан.

Од друга страна, прекумерното социјално дистанцирање „без одмор“ ќе спречи создавање колективен имунитет. Врз основа на ова, научниците заклучуваат дека периодичната изолација е најефикасниот пристап.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -