fbpx
9 C
Skopje

Ивица Дачиќ: Кога врбата ќе роди грозје – тогаш ќе биде Албанија голема

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ им порача на Албанците дека желбите за создавање на „Голема Албанија“ со отцепување територии од балканските соседи ќе им се остварат кога врбата ќе роди грозје!

„Тие во суштина го сакаат проектот ‘Голема Албанија’. Ним им е малку Косово, па сакаат да дојдат до Ниш. Тие би сакале да ги земат и половина Црна Гора, и половина Македонија, и северот на Грција. Тие воопшто не сфаќаат дека ситуацијата во светот се промени“, изјави Дачиќ.

Како уште една потврда за тоа тој го наведе и фактот дека во Приштина деновиве го слева роденденот на Бил Клинтон, додавајќи дека смета оти тоа е единственото место на светот каде што се славело, освен домот на поранешниот американски претседател.

„Тоа е доказ дека тие заостанале во времето. Времињата се променија. Тоа што тие го мислат, од тоа нема ништо. Во српскиот јазик постои израз кој не е дипломатски: тоа ќе биде кога врбата ќе роди грозје“, објасни шефот на српската дипломатија.

На прашањето како ќе оди процесот на рзграничување со Косово, имајќи во вид дека Албанците сакаат да ја земат под своја контрола Прешевска Долина, а во замена немаат намера на Србија да ѝ го дадат косовскиот север населен со Срби, Дачиќ по средбата со својот руски колега Сергеј Лавров во Сочи рече дека тоа е уште еден доказ дека Албанците воопшто не се подготвени за каков било компромис.

Извор: Експрес

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -