21 C
Skopje

Изгласан зголемениот буџет на Министерството за здравство за 2020

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Соопштение на Министерството за здравство на својата Фејсбук страна:

Собранието го усвои буџетот за 2020 година. Буџетот на Министерството за здравство го креиравме според потребите на пациентите и здравствените работници.

За наредната година, предвидени се мерки и политики кои се во насока на унапредување и зајакнување на здравствениот систем во Република Северна Македонија, преку подобрување на условите во јавно-здравствените установи, набавка на медицинска опрема, како и обезбедување лекови за подобар живот на пациентите во нашата држава.

Продолжуваме со вложување во човечкиот капитал. Продолжуваме со максимална здравствена заштита и обезбедување на модерно здравство.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Делчевските пожарникари безбедно симнаа маче од кров

Успешно заврши интервенцијата на Територијалната противпожарна единица од Делчево која денес симна маченце кое два дена било качено на кров и неможело да се...

Заев со порака до Ахмети: Треба да се има бројки за премиер

По конститутивната седница во македонското собрание свое обраќање до јавноста имаше претседателот на СДСМ Зоран Заев. Тој на денешната пресконференција рече дека ќе ги...
- Advertisement -