fbpx
-2 C
Skopje

Изјавата на српскиот селектор која предизвика многу реакции: 40 години живеевме како браќа, помешана крв, заеднички слави, Божиќ и Бајрам…

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Селекторот на репрезентацијата на Србија, Јовица Цветковиќ, ја појасни изјавата која што ја даде како најава на дуелот со Франција (понеделник, 18:15 часот), кога тој рече дека очекува „поддршка од браќата Хрватите на трибините“.

Гледам дека мојата изјава предизвика бурни реакции на сите страни, но знам што реков без трошка каење. Она што го реков, тоа и го мислам. Четириесет години живеевме како браќа, помешана крв, заеднички слави, Божиќ и Бајрам. Ни беше убаво. Ја кажав вистината што не смее да се каже. Дали ќе молчиме и ќе покажеме дека сме мртви, само не сме свесни за тоа, чекаме да ни кажат? Сакаме ли на нашите деца во следните 40 години да им оставиме погроми, бури, колење или ќе покажеме дека постоиме, давајќи им дел од нашето среќно детство, кога не знаевме за разлики меѓу луѓето? Сакаме ли да ги оставиме во гетата на малите држави или да ја отвориме широчината на нашето минато кога сите патишта во светот ни беа отворени? Дали ќе се задоволуваме што вакви мали, ништожни, слепи, го претставуваме нужникот на Европа? Не, не би требало да забораваме, но треба да простуваме поради иднината која за нашите деца на овие простори зависи само од нашата свест. Баш ми е гајле за сите оние политики кои не делат, и за сите „великосрби“, „великохрвати“, „великобошњаци“, „великоалбанци“, кои на нашите и на своите деца им копаат гробови – објасни селекторот на српската репрезентација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -