fbpx
3 C
Skopje

Излезен и третиот број на списанието „Современост“ за 2018

АКТУЕЛНО

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Третиот број на списанието „Современост“ за 2018-та година на 136 страници нуди 11 поетски и 3 прозни прилози, 6 преводи, 8 теоретски текстови и 7 рецензии од авторите: Весна Мундишевска-Велјановска, Петар Наневски, Даниела Андоновска-Трајковска, Петко Шипинкаровски, Васко Маглешов, Александар Стаматов, Ѓорѓи Крстевски, Катерина Гогова, Родика Драхинческу, Немања Стојковиќ, Милица Миленковиќ, Стефан Костоски, Славчо Ковилоски, Милица Радевска, Иван Стојановски, Васил Тоциновски и други.

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ е оформено 1951 год. од уредниците на „Нов ден“ и е директен наследник на ова списание.

Дел од уредничките тимови на списанието биле македонските писатели и дејци: Димитар Митрев, Коле Чашуле, Васил Иљоски, Ацо Шопов, Славко Јаневски, Гого Ивановски, Гане Тодоровски, Цветко Мартиновски, Владо Малески, Ташко Георгиевски, Јован Бошковски, Миодраг Друговац, Александар Алексиев, Томе Момировски, Ристо Аврамовски, Душко Наневски, Георги Старделов, Васил Тоциновски, Мето Јовановски, Симон Дракул, Петар Ширилов и други.

Актуелни уредници на списанието се Стефан Марковски, главен и одговорен уредник, Снежана Стојчевска, извршна уредничка, и Никола Алтиев, уредник.

Во периодот на книжевните полемики помеѓу реалистите и модернистите, „Современост“ било списание кое било сметано за гласник на првите. Главен ривал на „Современост“ во овој период било списанието „Разгледи“, сметано за гласник на модернистите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Загубивме уште еден доктор: ТАЖНА ВЕСТ – нека почива во мир

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук информира дека уште еден доктор го загубил животот како последица Ковид-19. Уште една жртва доктор. Нека почива...

Пристигнува нов коронавирус: Драматично предупредување на научничката која го откри Ковид-19

Кинеската научничка Си Џенгли од Институтот за вирологија во Вухан, предупреди дека во области на југот и југоистокот на Кина, популацијата на лилјаци носат...

КОНЕЧНО Заев се огласи за потегот на Бранко Црвенковски: Ќе имаме избори во април, секој може да даде свои понуди

Не му се лутам на Црвенковски за реакцијата, напротив тој треба да биде активен, рече премиерот Зоран Заев во гостување на радио емисијата „Стадион“...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...
- Advertisement -