fbpx
5 C
Skopje

Изложби, книжевни средби, меморандум на Деновите на словенечка книжевност во НУБ „Св.Климент Охридски“ -Скопје

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...
Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје​ во соработка со ​​Народната и универзитетска библиотека од Љубљана​, ​денес ја организира манифестацијата „Денови на словенечката книжевност во Република Македонија”. Во присуство на амбасадорот на Република Словенија во Македонија проф.др Милан Јазбец предвидено е првите луѓе на народните и универзитетски библиотеки од двете земји да потпишат ​нов договор за соработка кој ќе претставува важен импулс во зацврстувањето на културните врски меѓу ​националните библиотеки на Република Македонија и на Република Словенија.  Во рамките на манифестацијата ќе се одржи и книжевна средба со афирмираните словенечки ​автори​​ Иво Светина, претседател на Друштвото на словенечки писатели, Јуриј Худолин и Станка Храстељ​. Посетителите ќе можат да ја посетат и​ изложба на книги од автори од Словенија преведени на македонски јазик, објавени во Република Македонија во ​периодот од 1991 до 2017 година. Вечерта пак, во галеријата „Остен“, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложба на дела од словенечки сликари од колекцијата Остен – Музеј на цртеж.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -