10 C
Skopje

Ја намалил својата плата за да им даде минимална плата од 70.000 евра на своите вработени

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Пред неколку години, целиот свет го следел потегот на Ден Прајс, претприемач од Сиетл.

Имено, тој си ја намалил платата од еден милион долари годишно на 70.000 за да може да им исплати на своите вработени 70.000 долари.

Прајс, сопственикот на компанијата за финансиски услуги „Гравити пејментс“, неодамна се појавил на социјалните мрежи и ги открил последиците од неговата одлука.

„Кога воведов минимална плата од 70.000 УСД годишно во мојата компанија во 2015. година, Раш Лимбо рече:„ Се надевам дека оваа компанија ќе стане предмет на студии на МБА програмите за тоа како социјализмот не работи затоа што нема да успее. Оттогаш нашата компанија е тројно зголемена, а денес сме предмет на студии на Харвард“, напишал Прајс.

„Откако воведовме минимална плата од 70.000 УСД годишно во 2015. година, нашиот бизнис е зголемен за три пати, а бројот на вработени кои го поседуваат својот дом се зголеми за десет пати. Седумдесет проценти од вработените ги исплатија долговите. Бројот на деца кај вработените се зголеми за десет пати. Заминувањето на вработените е преполовено. Дури 76. проценти од вработените се поангажирани, двојно повеќе од националниот просек“, напишал тој.

Неколку дена подоцна, тој повторно се јавил: „Многу луѓе тврдат дека ова е доказ дека капитализмот и слободниот пазар се ефикасни. Не се согласувам. Луѓето посочуваат на мене како новина. Се издвојувам со причина, никој не ме следеше во ова. Потпирањето на добродушните директори е рецепт за експлоатација на вработените. Бидејќи ја воведов таа плата, секој ден добивам лути пораки од луѓе кои тврдат дека работниците не ја заслужуваат таа плата. „Тажно е што сме воспитани да ги понижуваме другите, наместо да го доведуваме во прашање системот што нè понижува“, напиша тој.

Тој за Би-Би-Си во февруари изјавил: „Луѓето гладуваат, ги отпуштаат или ги експлоатираат, па некој може да има пентхаус на врвот на зградата во Њујорк со златни столчиња. Ние ја величаме алчноста како општество цело време, во нашата култура. И, знаете, листата на Форбс е најлош пример: Бил Гејтс го надмина Џеф Безос како најбогат човек. Кому му е грижа!?

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -