fbpx
4 C
Skopje

Јагода Шахпаска: Не сме виделе досега опозиција да не сака избори и покрај тоа што сите проценки велат дека сега е вистинскиот момент за нивно одржување

АКТУЕЛНО

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

Пред летото е идеалниот период, се понатаму е ризик. Сите проценки велат сега е вистинскиот момент, дополни Шахпаска.

Јагода Шахпаска од СДСМ на ТВ 24 изјави дека изборите не се желба на СДСМ, туку се добри за запазување на роковите, односно продлжување на изборниот процес онаму каде што застана, но со почитување на јавното здравје.

– Ако вонредната состојба заврши на 30 мај и првиот термин после тоа би бил 21 јуни, тоа не е желба на СДСМ, туку тоа е согласно Уставот и Изборниот Законик. ВМРО како опозиција, нивниот лидер се извинуваше зошто имало лидерски наместо да се внимавало на здравјето, а самиот тој повикуваше на лидерска“- изјави Шхпаска.

Таа вели дека мисијата на ОБСЕ е подготвена да ја спроведе нивната мисија и дека државата запаѓа во политичка криза ако нема избори.

– Не сме виделе лидер на опозиција што бега од избори и има страв да се соочи со својот народ. Не велам брзи избори, туку со следење на здравстената криза и продолжување на изборниот процес онаму каде што застана, можеме да имаме избори. Пред летото е идеалниот период, се понатаму е ризик. Сите проценки велат сега е вистинскиот момент, дополни Шахпаска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

БОМБА НА ЗАЕВ: Им понуди на ВМРО-ДПМНЕ да влезат во Влада, но без Христијан Мицкоски

Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се...
- Advertisement -