fbpx
5 C
Skopje

Јајоска: Коневски како директор на ПУИК им делел тендери на луѓе блиски до фамилијата

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

„За Ивица Коневски не постојат ниту закони ниту транспарентно работење. Коневски како директор на поранешно ПУИК замижувал пред тендерски процедури за доделување на деловни простории под закуп на атрактивни локации. Тој не им давал шанса на конкурентските фирми, ниту пак склучените договори од јавните наддавања биле реализирани по цените од наддавањето.

Според документацијата од претпријатието може да се увиди дека првак во добиени тендери била фирмата „ЈМС Инвестмент“ зад која стои Aдвокатското друштво „Чукиќ и Марков“. Во дејноста познати како адвокати кои ги застапувале јавните претпријатија со кои раководела тогаш владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Предмет на интерес на адвокатите била атрактивна локлација на ул. Македонија од 80 м2.

За да го добијат просторот под закуп, а на крај и да го купат имале помош од раководството во ПУИК.
Постапките за добивање на деловните простории под кирија ги добивале наследниов начин:
Во 2008г.на неколку огласи од ПУИК , фирмата на адвокатите блиски до ВМРО-ДПМНЕ конкурирала со двојно или тројно повисоки цени споредбено со останатите. Нуделе дури по 131 евро од метар квадратен за закуп на деловен простор. Со ваква понуда тие секогаш биле добитници на понудите, но не ги склучувале договорите, по што огласите повторно биле огласувани.

Ваквата постапка се повторувала се додека конкурентските фирми не се откажувале. Тендерите се повторувале и по повеќе пати. Откако сите ќе се откажеле, „ЈМС Инвестмент“ конкурирале сами со цена од 26 евра и истиот деловен простор во строгиот центар на градот го добивале за оваа багателна цена.

Во неколку наврати за да го прикријат идентитетот двајцата адвокати на тендерите некогаш конкурирале под името на фирмата „ЈМС Инвестмент“, а некогаш настапувале како Адвокатско друштво „Чукиќ и Марков“. Потписник на целокупната документација е кумашинот на Ивица Коневски – Никола Спасовски, како претседател на Комисијата за издавање на деловен простор под закуп.

Ивица Коневски е должен да одговори, дали и колку провизија е земена за овие малверзации? Која е неговата улога во овие тендери и каква е неговата поврзаност со компанијата-миленик на ВМРО-ДПМНЕ? Граѓаните веќе ја знаат вистината за криминалното работење на Коневски и затоа ќе го казнат на 15 октомври. Ги повикуваме институциите да го истражат случајот“, изјави Рената Јајоска, кандидатка за советничка во Советот на Општина Аеродорм.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -