fbpx
3 C
Skopje

Јајце со форма на сонце се појави пред соборниот ден во делчевското село Град

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Јајце со форма на сонце се појави пред соборниот ден во делчевското село Град. Истото било пронајдено во шталата на семејството Маркови од село Град, кои велат дека досега нивните кокошки немаат снесено вакво јајце.

-Кога отидов да ги соберам јајцата од кокошките, забележав дека едно од нив има форма на сонце. Ова е прв пат од моја кокошка да биде снесено вакво јајце, кое ќе го чувам за спомен, вели Трајанка Маркова.

Како жителка на единственото село во Македонија кое го носи името Град, Маркова додава дека можеби појавата на ваквото јајце е поврзано со празникот Духовден кој во недела се слави како соборен ден во село Град.

-Не можам со сигурност да кажам дали јајцето со сончева форма има некаква врска со празникот, но знам дека оваа година поради коронавирусот и почитување на препораките, соборниот ден нема да се слави групно, како што беше изминатите години. Поради полицискиот час и оние што планирале да го одбележат денот Духовден сега нема да може да го сторат тоа. Јас нема да одам никаде, а порачувам и на луѓето да не доаѓаат, поради тоа што за време на соборниот ден ќе бидеме во карантин, вели Маркова.

Заедно со сопругот Благој, тетка Трајанка додава дека главна преокупација им се домашните животни, додека за коронавирусот велат дека воопшто не го сменил вообичаениот живот на село.

-Освен кокошки чуваме и кози, имаме млади јариња, исто така село без мачки и кучиња не бива, а имаме и магаре. Животот во село Град е мирен како и секогаш, не се плашиме од вирусот, бидејки животот на село е здрав, додава Маркова.

Во село Град моментално живеат околу стотина жители кои претежно егзистираат од земјоделство. Поради големиот број насади со сина слива најзастапена гранка во село Град е овоштарството.

Извор: Делчево365

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -