fbpx
5 C
Skopje

Јанакиески веќе не е вработен во ВМРО-ДПМНЕ, туку во Пелистерка

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Екс министерот Миле Јанакиески на денешното судење рече дека не е повеќе вработен во ВМРО-ДПМНЕ туку во Пелистерка. Инаку тој, Никола Груевски и екс градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски седнаа на обвинителна клупа за незаконско уривање на комплексот Космос, сопственост на бизнисменот Фијат Цановски.

Одбраната на екс премиерот Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски побараа медиумите да не снимаат во судницата, но и покрај тоа, медиумите за прв пат имаа можност да го снимат Груевски на обвинителна клупа.

Адвокатот на еден од обвинетите рече дека двете камери на судот се „свадбарски“ и не се дел од АКМИС системот, односно не може она што се снима директно да внесе во записникот. Поради ова, според адвокатот, судот не можел да го спроведе одредбите од Законот за кривична постапка и дека оцени дека нема услови за водење на постапката. Судијата процени дека проговот е неоснован. Вели, камерите се во ред и истакна дека се ќе биде внесено во записникот.

Адвокатот Боро Тасевски побара од судот да се расчисти ситуацијата дали незаконски прислушуваните материјали се доказ или не. Обвинителот на СЈО во истакна дека има одлука на скопска Апелација дека „бомбите“ може да се користат како доказ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...
- Advertisement -