fbpx
-5 C
Skopje

Јанчев: Подготвен сум да го раководам ВМРО ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

„Нема да ви одговорам директно на прашањето дали имам амбиции да станам претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Не би било фер, но ќе ви кажам дека доколку внатре во партијата има тим подготвен за работа, составен од високоетаблирани луѓе со јасна визија во кој правец треба да се одвива ситуацијата и да се движи партијата – подготвен сум да се приклучам, па и да го раководам тој тим и да бидам на негово чело“, поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев во интервју за „Независен весник“.

Тој вели дека се уште чека официјален документ за да види дали е разрешен од функцијата потпретседател или целосно е исклучен од партијата.

-Заладувањето на односите со претседателот Христијан Мицкоски, што резултираше со завчерашното разрешување, кулминираше во пред и постреферендумскиот период кога Јанчев отворено се залагаше да се излезе и да се гласа „против“ договорот со Грција, кој бил лош, но партијата јавно да покаже став и со тоа да ѝ помогне на Македонија конечно да стане дел од европското семејство.

Од друга страна, Мицкоски и другите двајца потпретседатели: Александар Николоски и Владо Мисајловски прокламираа „бојкот“, иако јавно се залагаа за опцијата секој сам да одлучи што ќе прави. Всушност, првите искри во вмровскиот кампус кон градоначалникот на Кавадарци беа по една летна фотографија од еден навидум безначаен настан во Тиквешието каде што Јанчев позира заедно со премиерот Зоран Заев.

Додека социјалдемократите моментот го доживуваа како фотографија на двајца лидери за европска Македонија, вмровците се чувствуваа предадени поради што на социјалните мрежи дури и почна акција за бојкот на минералните води „кожувчанка“, чиј сопственик е Јанчев. Веднаш по референдумот, пак, тој прв подаде рака на идејата на Заев за амнестија и помирување за случувањата од 27 април – вели Јанчев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -