fbpx
0 C
Skopje

Јануарска терапија

АКТУЕЛНО

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните...

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...
Ме буди јануарскиов ладен воздух..
Утринска магла..
Со мртви фаци наоколу..
Без енергија..
Без страст..
Без посебни пригоди..
Остај празнициве..
Поминаа..
Ги завршив гоблените..
Полни со карикатури..
Полни со искривени фаци..
Ко неисправени линии..

Нејасни и тмурни..

Одам полека по мразов..
Пробувам да се лизнам чат-пат..
Ми успева..

Да не се искршам..

Ја вадам левата ракавица..
Палам цигара..
И на третиот дим..
Прстите умираат..
Добро де..
Смрзнуваа..
Хибернираат..

Додека не ги згрижам..

Не барам од тебе да ме згрижиш..
Не барам од тебе да ме загрееш..
Не барам од тебе да ми помогнеш со гоблените..

Не ми треба таква твоја помош..

Дојди да те влечам по снегов..
Ко цреп да се искршам пред тебе..
И да те пукнам од смеење..
Дојди навечер..
Со ведрово небо ќе нацртаме линија..
Линија на небото за нас..
Со цигара..
И на ваков свеж снег..
Да легнеме во линија..
Со главите една до друга..
Јас ќе запеам..
Пошто ќе ми рикне телефонот..
И ти да ме заќутиш..
Ќе ме удриш со снег..

Така лежејќи..

Ќе те погледнам таков..
Ко снешко у фацата..
Ќе се насмееш..

И се ќе биде во ред..

Ја сеуште живеам на иста адреса..
Онаа кај што ме довезе..
На тепихот..
Од Аладин..

Оној што мораше да го истресеш за да запали..

Ме истресе и мене..

Затоа сега не се гасам..

Да ти кажам онака искрено..
Не ни сакам..

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јадела леб и јогурт за да заштеди, а денес е најголема музичка ѕвезда на Балканот: Како живеела Лепа Брена?

Пејачката Лепа Брена е една од најголемите музички sвезди на Балканот. Таа трае на јавната сцена повеќе од четири децении, а неговата популарност не...

ВИДЕО: Баба Мара од Битола наполни 90 години, нејзините сакани внуци ѝ приредија изненадување

Битолчанецот Дејан Трајковски често на социјалните мрежи споделува видеа од својата баба Мара. Она со што изненади последно беше ироденденското изненадување за баба Мара. Таа годинава...

Во Словенија се појави и нигериска варијанта на коронавирусот

По британската и јужноафриканската варијанта на коронавирусот, во Словенија е потврдено е присуството и на нигериската варијанта и досега се регистрирани најмалку седум случаи...

Карлеуша црнината на овој ден не ја симнува од себе: Замина мојата љубов, мојот борец, моето засолниште од злото (ФОТО)

Српската пејачка Јелена Карлеуша денеска го живее еден од најтажните денови во годината. Таа потсетувајќи се на својата мајка денеска ги потсети и фановите дека...

На работа ќе се оди само со негативен тест на Ковид-19: Ова е најновата најстрога мерка која што е воведена во Словачка

Според ТАСР, на денешната седница, словачката влада, во согласност со епидемиолошката состојба, во 30-те области што ќе бидат обележани како црни, од следниот понеделник...
- Advertisement -