fbpx
2.4 C
Skopje

Јанушев за тоа дали е можен претседателски дуел меѓу Мицкоски и Заев: Во политиката се е можно

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Прислушувањето на судиите и обвинителите и сите нерачистени убиства, се што се случува на полето на криминалот, убиството на Саздо, на неделно ниво во државава се случува палење на автомобили, престрелки и убиства, сето тоа оди на контото на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече Игор Јанушев генерален секретар гостувајќи на телевизија 1ТВ.

Тој образложи и зошто ќе се расправа за интерпелација за министерот за надворешни работи, Никола Димитров, укажувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ како партија била и ќе биде против договорот од Преспа.

-Ќе бидеме против договорот, прво од легален аспект не смееше да биде потпишан од лице кое не смее да потпишува вакви договори, второ, неговата суштина, што значи тоа за македонскиот народ, посочи Јанушев.

Во контекст на кандидатот што ќе го има ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори, генералниот секретар рече дека е рано да се зборува.

-Потаен кандидат немаме. На 11 јануари ќе го објавиме јавниот повик на кој ќе можат да се пријават сите оние кои ги исполнуваат условите за кандидат за претседател, потоа ќе има презентација пред делегатите на конвенцијата и потоа на конвенција ќе се одлучи кој ќе биде кандидат за изборите, објасни Јанушев. Тој истакна е дека рано да се зборува и претпоставува за програмата на претседатлскиот кандидат.

На прашањето можен ли е претседателски дуел меѓу Заев и Мицкоски, Јанушев вели „во политиката се е можно“, посочувајќи дека за тоа дали претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се кандидира вели „треба него да го прашате“.

Говорејќи за информациите за тоа кој контактира со претходниот претседател на партијата Никола Груевски, Јанушев посочува дека партијата сега има ново раководство.

-Груевски не е ниту е претседател, ниту премиер. Се уште се држи темата за него, а партијата има ново раководство кое води поразлична политика затоа сме убедени дека ќе извојуваме победа на следните избори. А за тоа ако некој комуницира со Груевски тоа не треба да се стави како етикета на ВМРО-ДПМНЕ со Груевски, категоричен е Јанушев.

На прашањето дали имало разговор Мицкоски-Заев за целосна амнестија, Јанушев вели „од Заев очекувам се, кога некој ќе му притреба на Заев тој го користи во своја полза, но за целосна амнестија не е разговарано“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...
- Advertisement -