fbpx
12 C
Skopje

Јас сум старец, но ќе ви кажам вака: Не е богат оној човек кој има најмногу, туку оној на кого најмалку му е потребно

АКТУЕЛНО

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Светот се претвори во трка по пари. Заборавивме на нашите најмили, на луѓето од нашето опкружување кои ни значат. На прашањето што им е заедничко на сите луѓе на овој свет, овој старец вели:

Тоа што детството им е досадно, брзаат за да пораснат, а потоа сакаат повторно да бидат деца.

Тоа што го трошат здравјето за да заработат пари, а потоа ги трошат заработените пари за да си го вратат здравјето.

Тоа што живеат како да никогаш нема да умрат, а потоа умираат како да никогаш и не живееле.“

Потоа тој им дава многу важна порака на младите луѓе.

“Да научат дека никого не можат да го присилат да ги сака.

Дека не е највредно она што го поседуваат, туку какви личности станале во својот живот.

Да научат дека не е добро да се споредуваат со другите.

Дека не е богат оној човек кој има најмногу, туку оној на кого најмалку му е потребно.

Да научат дека се доволни само неколку секунди за длабоко да повредите некого кого го сакате, а потоа се потребни години за оваа повреда да зарасне.

Да сфатат дека постојат луѓе кои ги сакаат, но не знаат тоа да го кажат ниту да го покажат.

Да научат дека со парите може да се купи многу но не и среќа.

Дека две лица може да го гледаат истото нешто, а да го гледаат сосема различно.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...
- Advertisement -