fbpx
-4 C
Skopje

Јавната администрација не е туристичка агенција

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Административците вработени по Рамковниот договор , не само што не допринесуваат за државата, а се на товар на буџетот, туку и ќе имаат можност да направат избор за работата која ќе им се понуди како опција?!
Вакви реформи во јавната администрација не постојат никаде во светот, ниту може на некој ваква идеја да му падне на памет да направи во сопствената држава, освен се разбира во нашата ‘‘чудесна земја‘‘.
Ми звучи како оние понудите од туристичките агенции – ‘‘ ако не ви се допаѓа оваа дестинација, ќе ви понудиме некоја друга што ќе ви одговара повеќе ‘‘. Државата не е туристичка агенција да дава понуди за работни места и да си поигрува со интелегенцијата на граѓаните.
На привилегираните ‘ вработени‘ кои го празнат буџеот и се на товар на граѓаните, единствено треба да им се даде еднократна понуда за работно место кое соодетствува според обазованието и професионалното искуство. Доколку не ја прифатат, ќе си аплицираат повторно, исто како останатите граѓани на Република Македонија, кои на списокот во Агенција за вработување ги има доста.
Дискриминирачки и демотивирачки е за веќе вработените во јавната администрација, оние кои со години чекаат некакви реформи за подобрување. Особено е дискрминирачки за интелектуалната и амбициозна младина во нашата држава, која за жал се повеќе е разочарана и излез за егзистенција бара надвор од границите.
Ајде да направиме една ретроспектива на ситуацијава. Во изминатите 10 години оваа група на граѓани земаше месечни примања во просек 490 еур по вработен, а немаат никаков допринес за државата. По некои груби пресметки тоа би било загуба на државниот буџет за околу 94.080.000 еур. Покрај распределбата по јавниот сектор ќе можат и да бираат каде сакаат да работат?
Епа драги мои, не знам дали е во ред да продолжиме да молчиме за ваквите состојби и за ’решенијата’ што се нудат од владеачките структури.
Автор : Јована Спасевска, Член на ИК на ГДУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -