fbpx
2 C
Skopje

Јорданоски: Тргнете ја политиката од Бигорскиот манастир, бидејќи тоа е најсветото нешто што го имаме во Македонија

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

„Жално е тоа што го читаме по социјалните мрежи, впрочем сиот тој гнев насобран и истурен врз дедо Партениј е скроз погрешен. Не е на мене да го бранам, нит па има потреба човек како него да брани некој. Доколку само погледнете што тој човек направил во последните 25 и сѐ уште прави е рамно на институција. Делата на тој човек се поголеми од сѐ, а тоа е дека помогнал и згрижил илјадници луѓе и токму поради него сме секаде препознатливи во светот, а особено во црковниот свет. Овој човек залужува многу почит, а не црна кампања поради неговото разбирање на историјата, за некој можеби погрешна, а за некого правилна, но тоа не е тема за плукање на социјалните мрежи, туку тема за дискусија, а не за црна кампања.

Доста го валкате името на овој човек кој е пример како му се служи на Бога и на народот, всушност погледнете ги неговите дела за овие 25 години од неговото служење и ќе видите каков подвиг направил.

Жалам што некој на негов грб тера политичка кампања црна или бела, но тоа се вредностите на 21-от век, каде му се суди на човека поради неговите погледи, а не по неговите дела. Секој има право на свое толкување и гледање на светот, но ваква црна кампања не заслужува ни најголемиот непријател, а камоли НАЈГОЛЕМИОТ и најчесниот човек во МПЦ. Дедо Партениј е прав пример како се сака својот народ и црквата со дела, а не со зборови и тоа го докажал во изминативе 25 години. Човек кој со својот подвиг ја кренал МПЦ, и создал бренд во црковниот свет каде Македонија е препознатлива, токму поради ликот и неговото дело.

Тргнете ја политиката од Бигорскиот манастир, бидејќи тоа е најсветото нешто што го имаме во Македонија!

ДОСТОЕН ДОСТОЕН ДОСТОЕН!!!“, стои во објавата на првиот човек на ГДУ во Охрид и носител на ИЕ5 Даниел Јорданоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -