19 C
Skopje

Јорданоски: Тргнете ја политиката од Бигорскиот манастир, бидејќи тоа е најсветото нешто што го имаме во Македонија

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

„Жално е тоа што го читаме по социјалните мрежи, впрочем сиот тој гнев насобран и истурен врз дедо Партениј е скроз погрешен. Не е на мене да го бранам, нит па има потреба човек како него да брани некој. Доколку само погледнете што тој човек направил во последните 25 и сѐ уште прави е рамно на институција. Делата на тој човек се поголеми од сѐ, а тоа е дека помогнал и згрижил илјадници луѓе и токму поради него сме секаде препознатливи во светот, а особено во црковниот свет. Овој човек залужува многу почит, а не црна кампања поради неговото разбирање на историјата, за некој можеби погрешна, а за некого правилна, но тоа не е тема за плукање на социјалните мрежи, туку тема за дискусија, а не за црна кампања.

Доста го валкате името на овој човек кој е пример како му се служи на Бога и на народот, всушност погледнете ги неговите дела за овие 25 години од неговото служење и ќе видите каков подвиг направил.

Жалам што некој на негов грб тера политичка кампања црна или бела, но тоа се вредностите на 21-от век, каде му се суди на човека поради неговите погледи, а не по неговите дела. Секој има право на свое толкување и гледање на светот, но ваква црна кампања не заслужува ни најголемиот непријател, а камоли НАЈГОЛЕМИОТ и најчесниот човек во МПЦ. Дедо Партениј е прав пример како се сака својот народ и црквата со дела, а не со зборови и тоа го докажал во изминативе 25 години. Човек кој со својот подвиг ја кренал МПЦ, и создал бренд во црковниот свет каде Македонија е препознатлива, токму поради ликот и неговото дело.

Тргнете ја политиката од Бигорскиот манастир, бидејќи тоа е најсветото нешто што го имаме во Македонија!

ДОСТОЕН ДОСТОЕН ДОСТОЕН!!!“, стои во објавата на првиот човек на ГДУ во Охрид и носител на ИЕ5 Даниел Јорданоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...

Мицкоски протестираше за Гоце Делчев и објави видео од внуката на Гоце (Видео)

Мафијата не е посилна од вистината. Изборот е СДСМ или вистината. Или Македонија, или мафија. Изборот на овој народ е Македонија! Опаметете се! Делчев е...
- Advertisement -