fbpx
6 C
Skopje

Јувентус го елиминираше Милан, Селта Виго со лекција за Реал Мадрид

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Денес се одиграа дуели од Куповите во Шпанија и Италија, по што се познати дел од учесниците во полуфиналето. Таму нема да бидат Реал Мадрид и Милан.

Во најинтересниот четвртфинален натпревар во Купот на Италија, тимот на Јувентус го елиминираше Милан, победувајќи го со 2:1. Во првиот дел за „старата дама“ погодија Дибала и Пјаниќ, додека поразот за „росонерите“ го ублажи Бака.

Во полуфиналето Јувентус ќе игра против Наполи, кој пак синоќа беше подобар од Фиорентина со 1:0. Во преостанатите два четвртфинални натпревари се среќаваат Интер – Лацио и Чезена – Рома.

Драматично беше и во Купот на Кралот, каде Селта Виго направи сензација елиминирајќи го Реал Мадрид. Во првиот натпревар на „Сантијаго Бернабеу“ Виго славеше со 1:2,  додека во реванш средбата немаше победник, средбата заврши нерешено 2:2. Селта Виго двапати имаше предност, додека „кралевите“ во самиот финиш избегнаа пораз, кој сепак значеше елиминација од Купот во Шпанија.

Пласман во полуфиналето обезбеди Алавес, по победата над Алкорон со вкупни 2:0. Атлетико Мадрид беше подобар од Еибар со севкупни 5:2, додека по еден одигран натпревар, Барселона има предност од 1:0 во однос на Реал Сосиедад.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -