fbpx
-0.5 C
Skopje

Каблите за оптички Интернет може да послужат како детектори за земјотреси

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Во иднина можеби нема да бидат потребни мрежи од сензори или волонтери за детектирање на земјотреси. Всушност, оптичките кабли за Интернет ќе може да ја вршат таа задача. Истражувачи развија технологија која детектира сеизмичка активност преку оптичките кабли. Со ласери се следат каблите и се детектира помрднување, а потоа се испраќаат информации за силата и правецот на потресот. Системот не замо што може да детектира различни типови сеизмички бранови туку може да забележи и мали или локализирани потреси.

Ваквата детекција не е новина, но претходно беше фокусирана на акустика, односно ласерите беа поставувани во цемент, на површината или на кој било начин во контакт со земјата. Со новиот метод тоа не е потребно. Може да се користат постојните оптички кабли, па ќе биде многу поевтино и полесно да се имплементираат новите детектори.

Сепак, има многу предизвици додека да се реализира ова. Најпрвин, тука е ограничената оптичка мрежа, па нема да може да се вклучат руралните области. Потоа, моментално технологијата се тестира на радиус од 3 километри околу Универзитетот Стенфорд. Би било многу поголем предизвик да се следи цела мрежа во еден град, а да не ни споменуваме за цела држава.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...
- Advertisement -