fbpx
5 C
Skopje

Каде ВМРО застана, СДСМ продолжи – урбаната мафија царува во Охрид

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Со перики, маски, транспаренти и голема бучава, активистите и граѓаните на Охрид денеска протестираа против градежната узурпација на охридското крајбрежје.

Мирниот протест е организиран од Охрид SOS и здружението „Стар Лагадин“ и поддржан од Go green – Биди зелен, Фронт 21/42 и Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н.

Демонстрантите направија протестна поворка со попатни застанувања кај Горица, Св. Стефан и Студенчишко Блато, па сѐ до Општина Охрид.
Со тропањето по лимени буриња од камион во движење, тие го привлекоа вниманието на туристите.Протестот започна пред градилиштето на спорниот хотел во Лагадин. Како што велат активистите, на овој начин сакаат да го привлечат вниманието на институциите и на јавноста кон сериозната опасност Охрид да го загуби статусот светско наследство на УНЕСКО поради уништувањето на крајбрежјето и езерото со хиперурбанизација и развивање масовен туризам, во услови на нефунционален и нецелосен колекторски ситем.

Кон протестниот перформанс се приклучија и туристи од Белгија, Италија, Франција, Русија, Молдавија, Грузија, Србија итн. кои во моментот се на летување на охридското крајбрежје. Меѓу нив, и балерината Гарсиа Елена од Бољшој театар која изведе дел од сцената умирање на лебедот од балетот „Лебедово езеро” на П.И.Чајковски, во која подигањето на црните згради со црвени покривчиња, кои ја симболизираат разуларената урбанизација, го “убива” лебедот како симбол на убавината и сето живо во природата, кој умира од тие монструми кои што се надвиснати над него.

Охриѓани и сите кои го сакате Охрид! ГЛАСНО ПРОТИВ ДЕВАСТИРАЊЕ НА КРАЈБРЕЖЈЕТО НА КОЕ ПОРАСНАВМЕ!

Posted by Panda Zografska Belichanec on Tuesday, July 31, 2018

Демонстрантите направија протестна поворка со попатни застанувања кај Горица, Св. Стефан и Студенчишко Блато, па сѐ до Општина Охрид.

Со тропањето по лимени буриња од камион во движење, тие го привлекоа вниманието на туристите.

Протестот започна пред градилиштето на спорниот хотел во Лагадин. Како што велат активистите, на овој начин сакаат да го привлечат вниманието на институциите и на јавноста кон сериозната опасност Охрид да го загуби статусот светско наследство на УНЕСКО поради уништувањето на крајбрежјето и езерото со хиперурбанизација и развивање масовен туризам, во услови на нефунционален и нецелосен колекторски ситем.

Кон протестниот перформанс се приклучија и туристи од Белгија, Италија, Франција, Русија, Молдавија, Грузија, Србија итн. кои во моментот се на летување на охридското крајбрежје. Меѓу нив, и балерината Гарсиа Елена од Бољшој театар која изведе дел од сцената умирање на лебедот од балетот „Лебедово езеро” на П.И.Чајковски, во која подигањето на црните згради со црвени покривчиња, кои ја симболизираат разуларената урбанизација, го “убива” лебедот како симбол на убавината и сето живо во природата, кој умира од тие монструми кои што се надвиснати над него.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -