27 C
Skopje

Кафе кое ги топи вашите килограми: Се подготвува исто како црното кафе, а најдобро се засладува со мед

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Дали сте од оние кои не можат да го започнат своето утро без врело кафе? Дали миризливото и ароматично кафе ве прави енергични? А, што доколку ви кажеме дека оваа навика може да ви помогне да ослабнете? Интересно зарем не?

Зеленото кафе може да биде вашиот пријател за слабеење. Според истражувањето, редовното консумирање зелено кафе заедно со здрава исхрана и редовно вежбање, може да ви помогне побрзо да ги изгубите килограмите.

Зелените зрна кафе не се пржени и затоа содржат соединение кое се нарекува хлорогена киселина. Познато е дека ова соединение има антиоксидативни ефекти кои помагаат во решавање на стресот, што најмногу допринесува во дебелеењето.

Исто така, хлорогената киселина ви помага да се ослободите од маснотиите и да го зголемите вашиот метаболизам во вашето тело. Ова може дополнително да ви помогне во ослободувањето на глукозата во крвотокот низ џигерот.

Како резултат на тоа, вашето тело почнува да согорува вишок маснотии и губење тежина.

И не само тоа, консумирањето зелено кафе може да ве направи сити и да спречи прејадување што е исто така една од главните причини за дебелееење. Ова е важно за луѓето кои немаат контрола над храната, пренесуваат од “India News“.

Како да го примените и да го консумирате зеленото кафе?

Зеленото кафе може да се подготви на ист начин како црното кафе. На кафето може да му додадете мед или цимет за да го подобрите и надополните неговиот вкус. Иако можете да испиете зелено кафе во било кој период од вашиот ден, неговото консумирање по оброкот се смета за исклучително корисно.

На тој начин може да го држите под контрола шеќерот во крвта и ќе ви помогне во ефикасното слабеење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -